داود رضایی فرد

/ / داستان‌ها, کشاورزان زرشک
داود رضایی فرد

پاییز در کویر با رنگ سرخ زرشک آغاز می شود و سرخی یاقوت ها در کنار زردی پاییز و آخرین برگ های سبز باقی مانده تابستان جلوه خاصی را به باغستان های خراسان جنوبی می دهد.
آقای ‏داوود رضایی فرد از کارمندان شهرداری فردوس این روزها برداشت یکی از محصولات منحصر به فرد در کشور و جهان را آغاز کرده ، زرشک محصولی است که در کنار زعفران و عناب یکی از محصولات استراتژیک و خاص این خطه کویری محسوب شده و خشکسالی های چندین ساله نه تنها ریشه های آن را نخشکانده بلکه روز به روز بر سطح زیر کشت آن افزایش یافته است.

وی متولد ۱۳۶۴ و اصالتا از اهالی خراسان جنوبی است. او در حدود سه هکتار زمین زیرکشت زرشک در شهرستان بیرجند بخش القورات، روستای ماهوک دارد و سالانه ۳ تن زرشک تولید می کند
زرشک برای مصارف دارویی بیشتر از ۲۰۰ سال است که شناخته شده، این یک گیاه سم زدا بوده که حاوی خواص دارویی و آرام بخش عالی است و به مبارزه با چندین بیماری کمک می کند. رضایی فرد معتقد است این محصول بصورت سنتی و نسل به نسل به ما رسیده که زمان مشخصی برای شروع استفاده از این محصول نیست.
با توجه به اینکه فصل برداشت زرشک در پاییز است کشاورز به دلیل ترس از سرمازدگی ناچار است محصول خود را هرچه زودتر بفروش برساند و متاسفانه دلالان نیز از این فرصت استفاده می کنند.

بالا