اسدالله سلطانی

/ / داستان‌ها, کشاورزان انار
اسدالله سلطانی

هر شهری برای خود نگینی دارد و آن را نماد معرفی خود می داند.

انارستان های روستاهای شهرستان فردوس از بهترین انواع انار صادراتی در این منطقه است.

باغ های شیبدار اراسته به انار شیشه کپ و هوای مطلوب پاییزی تصویری ست که به آسانی از ذهن پاک نمی شود. درخشندگی انارها فراموش نشدنی است.

در این باغ ها که راه می روی آن قدر انار سرخ کوچک بر زمین ریخته که از دور فکر می کنی باران انار آمده است. انارهای روی شاخه ها، ترک خورده و بزرگ و کوچکش به یک اندازه چشمت را خیره می کنند.

اسدالله سلطانی متولد ۱۳۲۲ ازکشاورزای شناخته شده و کاربلد روستای باغستان است. مردی ، با چشمای کنج کاو و سرشار از انرژی، محکم و جان دار خوش آمد گفت و به اتفاق حاج اسدالله تو باغ انارش چرخی زدیم،

حاج اسدالله ۵ تا فرزند داره که هیچکدوم به شغل کشاورزی مشغول نیستن. حاج اسدالله بازنشسته ی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بوده و همچنین در حین خدمت و بعد از بازنشستگی، کار کشاورزی رو رها نکرده.

حاج اسدالله ۲ هکتار درخت انار شیشه کپ کاشته شده داره و سالانه ۱۵ تن انار شیشه کپ از این درختان برداشت میکنه.

آقای سلطانی سرمازدگی رو عامل اصلی کاهش محصول تولید شده در روستای باغستان شهرستان فردوس میدونه و همچنین میگه: سرمازدگی ۲ سال پیش (۱۳۹۶) ، تمامی درختان رو خشک کرد و آسیب زیادی بهش زده.

یکی از فرآوری هایی که حاج اسدالله از انار تولید می کنه ، رب اناریه که توی این منطقه به نام هست و طرفدارای زیادی حتی از استان های مختلف کشور داره.

بالا